baner1.jpg
eeagrants.jpg
logo2013.jpg
baner3.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
Wizyta studyjna delegacji norweskiej w Polsce
Wprowadzono: 27-06-2016|Ministerstwo Zdrowia| wyświetleń: 5629
grafika

W dniach 14-17.06.2016 r. odbyła się wizyta studyjna delegacji norweskiej w Polsce, zorganizowana na wniosek Norweskiego Dyrektoriatu ds. Zdrowia. Była to druga edycja tego wydarzenia - pierwsza wizyta miała miejsce w styczniu 2015 r. Głównym celem pobytu delegacji norweskiej było bliższe poznanie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem różnych poziomów decyzyjności w kontekście kształtowania i sprawowania polityki w dziedzinie ochrony zdrowia i zdrowia publicznego na poziomie centralnym i samorządowym.


W wizycie wzięli udział przedstawiciele Norweskiego Dyrektoriatu ds. Zdrowia, norweskich samorządów - regionu Nordland, miast Stavanger i Fredrikstad, gminy Lillesand, norweskich organizacji pozarządowych w dziedzinie ochrony zdrowia - Norweskiego Stowarzyszenia Raka oraz Stowarzyszenia Norweskich Władz Lokalnych i Regionalnych i Ambasady Norwegii w Polsce.


Trasa wizyty studyjnej, opracowana przez Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, odzwierciedlała główne założenie edukacyjne strony norweskiej oraz pozwalała na zapoznanie się ze stopniem zaawansowania wdrażania wybranych projektów z dziedziny ochrony zdrowia, realizowanych przez Beneficjentów programów PL07 „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych" i PL13 „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu" wdrażanych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w perspektywie finansowej 2009-2014.


Delegacja w pierwszym dniu wizyty uczestniczyła w seminarium dot. doświadczeń w zakresie wdrażania ustawy o Zdrowiu Publicznym w Norwegii zorganizowanym w siedzibie Ministerstwa Zdrowia oraz odbyła spotkanie w Biurze Polityki Zdrowotnej Miasta Stołecznego Warszawy, podczas którego omówiono szereg zagadnień związanych z działalnością biura oraz zapewnieniem opieki zdrowotnej mieszkańcom Warszawy.


Drugi dzień wizyty rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Miasta Krakowa, poświęcone polityce zdrowia publicznego w perspektywie miejskiej. Następnie delegacja udała się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie - Beneficjenta wdrażającego projekt pt.: „Przebudowa Pawilonu nr 4 Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie oraz wdrożenie programu edukacyjnego w zakresie opieki długoterminowej" dofinansowywany ze środków MF EOG i NMF. W drugiej części dnia delegacja została przyjęta w Starostwie Powiatowym w Myślenicach oraz zapoznała się ze stopniem zaawansowania wdrażania projektu pt.: „Modernizacja Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego szansą dla ludności powiatu myślenickiego na dostęp do nowoczesnych metod profilaktyki, diagnostyki i leczenia w okresie perinatalnym, a także poprawa jakości opieki nad matką i dzieckiem" wdrażanym w lokalnym Szpitalu Powiatowym.


W ramach trzeciego dnia wizyty delegacja odbyła spotkanie w Starostwie Powiatowym w Proszowicach - Beneficjencie projektu pt.: „Promocja zdrowia poprzez wdrażanie programów profilaktycznych, w tym badań przesiewowych i diagnostyki oraz działań edukacyjnych o tematyce zdrowotnej w celu zmniejszenia poziomu zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów płuc i oskrzeli w powiecie proszowickim", wdrażanego w ramach Programu PL13.

 

Program czwartego dnia realizowany był w Poznaniu i rozpoczął się spotkaniem w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego - z Beneficjentem projektu „Wielkopolska Onkologia - poprawa oraz dostosowanie diagnostyki i terapii nowotworów do trendów demograficzno-epidemiologicznych regionu z zapewnieniem optymalizacji postępowania i profilaktyki" wdrażanym w ramach programu PL07. W ramach spotkania w Poznaniu podczas uroczystej ceremonii przecięto wstęgę na wybudowanym w ramach projektu nowym budynku szpitala.


Intensywny program wizyty studyjnej w Polsce stworzył delegacji norweskiej optymalną okazję do zapoznania się ze sposobem kształtowania polityki zdrowotnej na różnych poziomach samorządowych, oceny skali realizowanej współpracy międzysektorowej, oceny jakości projektów, stopnia zaawansowania ich wdrażania oraz umożliwił nawiązanie licznych kontaktów z władzami samorządowymi, kadrą medyczną i zarządzającą.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7
FE_WER_POZIOM-Kolor-01.jpg
FE_IiS_POZIOM-Kolor-01.jpg
EOG_NMF_213.jpg
pl_logo_mr_GZ.jpg
Ograniczanie nierówności.jpg
logo_granatowe_wlasciwy.jpg
Statuetka_sppw.jpg
JOJO_plakat_bez_próchnicy_2015.jpg