baner1.jpg
eeagrants.jpg
logo2013.jpg
baner3.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
Podstawowe informacje o IX osi
Wprowadzono: 17-05-2016 | 
grafika

 

 

 

 

 

Oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia

IX oś składa się z dwóch działań:

Działania 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego oraz

Działania 9.2. infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych

 

Cel IX osi

Celem IX Osi priorytetowej jest zapewnienie dostępu ludności do infrastruktury ochrony zdrowia oraz poprawa efektywności systemu opieki zdrowotnej.

 

 

Zgodnie z przyjętym zakresem wsparcia, interwencja IX Osi ukierunkowana jest na rozwój strategicznych elementów infrastruktury ochrony zdrowia o znaczeniu krajowym (ratownictwa medycznego oraz ponadregionalnych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych), które będą tworzyć warunki dla zwiększenia dostępu do niej wszystkim mieszkańcom, przyczyniając się tym samym do zakładanego zmniejszenia nierówności w zakresie stanu zdrowia. W ramach infrastruktury ratownictwa medycznego, szczególnie istotne jest zachowanie zasady tzw. „złotej godziny”, (nie przekraczania 60 minut pomiędzy zdarzeniem a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia szpitalnego). Konieczne jest wypełnienie „białych plam” w zakresie dostępu do infrastruktury systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w sposób adekwatny do zagrożeń charakteryzujących różne obszary kraju oraz zapewniający niezbędną opiekę medyczną na porównywalnym poziomie, niezależnie od miejsca pobytu. W tym celu niezbędne są inwestycje w zakresie poprawy wyposażenia i funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), centrów urazowych (CU) oraz infrastruktury transportu medycznego, tj. lądowisk/lotnisk przy SOR, CU i jednostkach organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego oraz infrastruktury Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozwoli to na zwiększenie dostępności oraz skuteczności udzielania świadczeń ratowniczych. W ramach infrastruktury ponadregionalnych podmiotów leczniczych głównym celem jest poprawa świadczenia usług zdrowotnych w zakresie chorób układu krążenia, nowotworowych, układu kostno – stawowo – mięśniowego, układu oddechowego oraz psychicznych. Z trendów epidemiologicznych wynika bowiem, że najistotniejszymi problemami zdrowotnymi osób dorosłych jest wzmożona zachorowalność i umieralność z powodu ww. jednostek chorobowych. Ponadto, szczególną opieką należy objąć populację dzieci tak, aby miały one szanse m.in. funkcjonowania na rynku pracy w dobrym zdrowiu. Działania ukierunkowane na utrzymanie dobrego stanu zdrowia potencjalnych zasobów pracy mają bowiem kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej liczby osób aktywnych zawodowo (zarówno w kontekście czynników produkcji, jak i m.in. obciążeń dla systemu zabezpieczeń społecznych) i w sposób pośredni mogą przyczynić się do odwrócenia w dłuższej perspektywie czasowej negatywnych trendów demograficznych.

 

Wybór projektów

Wybór projektów będzie oparty o dane wynikające z map potrzeb zdrowotnych. W zakresie ratownictwa medycznego projekty zaspokajać będą zidentyfikowane potrzeby zgodnie z Wojewódzkimi Planami Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (WPDSPRM) oraz będą ukierunkowane na zapewnienie równego dostępu do szybkiej pomocy medycznej w zdarzeniach nagłych na terenie całego kraju. W zakresie ponadregionalnych podmiotów leczniczych zasadność realizacji inwestycji będzie wynikała z map potrzeb zdrowotnych. Projekty będą kwalifikowalne do wsparcia z EFRR, a środki certyfikowane wyłącznie po przygotowaniu map w dziedzinie medycyny oraz rodzaju świadczeń zbieżnym tematycznie z zakresem danego projektu. Ponadto, projekty ponadregionalne ukierunkowane będą na podniesienie jakości systemu opieki zdrowotnej oraz samych podmiotów leczniczych, realizując tym samym oczekiwania KE wskazane w Komunikacie Pobudzanie wzrostu gospodarczego: zalecenia dla poszczególnych krajów na 2014 r. oraz kierunki wdrożonych i planowanych do wdrożenia w Polsce reform systemu ochrony zdrowia.

 

Wsparcie w ramach Osi IX będzie uzupełniać interwencję programu w obszarach: ochrony środowiska i gospodarki niskoemisyjnej, gdzie przewiduje się realizacje inwestycji dotyczących poprawy jakości powietrza i redukcji zanieczyszczeń oraz wsparcie systemu ratownictwa ekologiczno-chemicznego i służb ratowniczych na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii (oś II.); podnoszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (przebudowa infrastruktury) oraz wsparcia służb ratunkowych (ratownictwo techniczne) i porządkowych, a także prowadzenia kampanii edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa na drogach (Oś III. oraz IV. Programu IIŚ).

 

Instytucje

Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie Osi IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko:

 

 Instytucja Zarządzająca

Minister Infrastruktury i Rozwoju

Departament Programów Infrastrukturalnych

Instytucja Pośrednicząca

Minister Zdrowia 
Departament Infrastruktury i e-Zdrowia 

 

Alokacja

Alokacja finansowa dla Osi IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko:

 

Tabela finansowa dla Działania 9.1. Infrastruktura  ratownictwa medycznego  

 

Regiony lepiej rozwinięte (woj. mazowieckie)

Regiony słabiej rozwinięte (pozostałe województwa)

Alokacja finansowa na działanie ogółem

28,53 mln euro

252,07 mln euro

Wkład ze środków EFRR na działanie

22,83 mln euro

214,26 mln euro

Wkład ze środków publicznych krajowych na działanie

5,71 mln euro

35,51 mln euro

Przewidywana wielkość środków prywatnych na działanie

-

2,30 mln euro

Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu (%)

80%

 

85%

Minimalny wkład własny beneficjenta (%)

20%

15%

  
Tabela finansowa dla Działania 9.2. Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych

 

Regiony lepiej rozwinięte (woj. mazowieckie)

Regiony słabiej rozwinięte (pozostałe województwa)

Alokacja finansowa na działanie ogółem

56,07 mln euro

219,22 mln euro

Wkład ze środków EFRR na działanie

44,85 mln euro

186,33 mln euro

Wkład ze środków publicznych krajowych na działanie

11,21 mln euro

32,88 mln euro

Przewidywana wielkość środków prywatnych na działanie

0

0

Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu (%)

80%

 

85%

Minimalny wkład własny beneficjenta (%)

20%

15%

 

Tabela finansowa dla Osi priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia (podsumowanie)

 

 

 

Regiony lepiej rozwinięte (woj. mazowieckie)

Regiony słabiej rozwinięte (pozostałe województwa)

Alokacja finansowa ogółem

84,60 mln euro

471,29  mln euro

Wkład ze środków EFRR

67,68 mln euro

400, 60 mln euro

Wkład ze środków publicznych krajowych

16,92 mln euro

68,39 mln euro

Przewidywana wielkość środków prywatnych

0

2,30 mln euro

Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu (%)

80%

85%

Minimalny wkład własny beneficjenta (%)

20%

15%

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7