SZWAJCAR_got.jpg
logo2013.jpg
blank.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
KIK/33
Wprowadzono: 02-10-2015 | Ministerstwo Zdrowia
grafika

Nr Programu: KIK/33
Tytuł:

Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców.
Instytucja Realizująca:

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Partnerzy: Uniwersytet Medyczny w Warszawie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Medyczny w Gdańsku
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Całkowity budżet: 6 046 963 CHF
Kwota grantu: 5 139 919 CHF
Okres realizacji: 1.07.2012 - 31.12.2016
Strona internetowa projektu: WWW

 

Opis programu:

Celem głównym projektu jest zmniejszenie nasilenia i częstości występowania choroby próchnicowej zębów u małych dzieci (0-5 lat).
Celem szczegółowym projektu jest edukacja prozdrowotna i profilaktyka stomatologiczna chorób jamy ustnej u dzieci, obejmująca także informację skierowaną do rodziców, opiekunów i wychowawców, dotycząca:

  • prawidłowego wykonywania zabiegów higienicznych w jamie ustnej wraz z informacją o zasadach wykorzystywania produktów zawierających fluorki,
  • promowanie zasad właściwego sposobu żywienia wraz z dbałością o konsystencję pokarmów,
  • zwalczanie szkodliwych nawyków i dysfunkcji.

Projekt będzie realizowany na terenie całego kraju, we współpracy z 6 partnerami - uczelniami medycznymi.
Działania w projekcie będą kierowane do dwóch grup wiekowych dzieci: 0-2 i 3-5 lat. W grupie wiekowej 0-2 lat dzieci zostaną objęte edukacją pośrednią za sprawą rodziców oraz lekarzy pediatrów, pielęgniarek i położnych. W grupie wiekowej 3-5 lat działania będą polegać na:

  • edukacji bezpośredniej realizowanej przez edukatorów oraz przeszkolonych nauczycieli przedszkolnych oraz
  • edukacji pośredniej poprzez rozesłanie pakietów edukacyjnych do przedszkoli celem wykorzystania ich przez nauczycieli przedszkoli na szkoleniach dla dzieci i ich rodziców.

Instytucja Realizująca przeprowadzi szkolenie osób odpowiedzialnych za realizację działań w poszczególnych województwach, a edukatorzy będą prowadzili dalsze szkolenia na swoim terenie. Szkolenia dla nauczycieli przedszkolnych będą organizowane w mniejszych ośrodkach miejskich, których liczba i lokalizacja ustalona została w zależności od liczby jednostek przedszkolnych, możliwości dojazdu nauczycieli przedszkolnych. Uczestnictwo nauczycieli przedszkoli, lekarzy pediatrów, pielęgniarek i położnych będzie poświadczone certyfikatem ukończenia szkolenia.


Równolegle będą rozsyłane do przedszkoli pakiety edukacyjne oraz szczoteczki i pasty do zębów wraz z instrukcją nauki szczotkowania. Informacje przekazane rodzicom dzieci wraz z materiałami w postaci ulotek i broszur będą kładły nacisk na konieczność szczotkowania zębów dzieci od momentu pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej oraz właściwych zaleceń dietetycznych. Dodatkowo niezbędne będzie uwrażliwianie rodziców/opiekunów dzieci na konieczność zgłaszania się z dzieckiem w odpowiednim okresie na wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym oraz późniejsze systematyczne stomatologiczne wizyty kontrolne.


Do zadań partnerów należy: rekrutacja edukatorów w podległych województwach, edukacja nauczycieli edukacja dzieci przedszkolnych edukacja rodziców dzieci 3-5 letnich, edukacja pediatrów, pielęgniarek i położnych.

Projekt prowadzony będzie w grupie 300 000 dzieci w wieku 3-5 lat uczęszczających do przedszkoli oraz wśród dzieci 0-2 letnich.


Instytucja Realizująca zakłada, iż objęcie działaniami dzieci, które są populacją najbardziej obciążoną ryzykiem zachorowalności na próchnicę pozwoli na obniżenie występowania próchnicy i potrzeb leczenia stomatologicznego w Polsce. Działania projektowe będą ukierunkowane także na podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa, w tym kobiet ciężarnych i matek małych dzieci oraz rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7