SZWAJCAR_got.jpg
logo2013.jpg
blank.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
KIK/56
Wprowadzono: 02-10-2015 | Ministerstwo Zdrowia
grafika

Nr Programu: KIK/56
Tytuł:

Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu w tym również pielęgniarek i pielęgniarzy ww. instytucji

Instytucja Realizująca:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie

Całkowity budżet: 5 509 425 CHF
Kwota grantu: 4 683 012 CHF
Okres realizacji: 01.01.2012 - 31.10.2015 
Strona internetowa projektu: WWW

Opis programu:
Program będzie realizowany na terenie województwa podkarpackiego. Celem głównym programu jest poprawa warunków życia mieszkańców domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych, poprawa jakości usług świadczonych w ww. placówkach oraz podniesienie kwalifikacji ich pracowników bezpośrednio pracujących z podopiecznymi. Program będzie obejmował 3 komponenty. Dwa pierwsze komponenty będą realizowane w schemacie regrantingowym - Instytucja Realizująca przeprowadzi nabór projektów, w ramach którego wnioski aplikacyjne będą mogły składać domy pomocy społecznej i placówki opiekuńczo wychowawcze z terenu województwa podkarpackiego. Projekty będą obejmować działania inwestycyjne (komponent I) oraz szkoleniowe (komponent II). Komponent III będzie realizowany bezpośrednio przez ROPS w Rzeszowie i będzie obejmował działania szkoleniowe, których beneficjentami będą pielęgniarki i położne zatrudnione w domach pomocy społecznej. Szczegółowy opis poszczególnych komponentów jest przedstawiony poniżej.

Komponent 1 Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych: Zakres planowanych zadań w ramach komponentu inwestycyjnego obejmował będzie rozbudowę, przebudowę, remonty i modernizację części mieszkalnych oraz zaplecza sanitarno-gastronomicznego, termomodernizację budynków, modernizację i wymianę instalacji, przebudowę dachów, wykonanie dróg dojazdowych do i wokół budynków, adaptację terenu wokół budynku poprzez dostosowanie do potrzeb placówki itp. Na podstawie analizy potrzeb przeprowadzonej przez ROPS w marcu 2010r. można spodziewać się, że domy pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze będą zgłaszały projekty obejmujące m.in. tworzenie pomieszczeń do warsztatów terapii zajęciowej i rehabilitacji, parków terapeutyczno-rehabilitacyjnych, mieszkań chronionych, sal terapeutycznych, placów rekreacyjno-wypoczynkowych. Projekty zgłaszane przez potencjalnych beneficjentów muszą uwzględniać zarówno działania inwestycyjne w ramach omawianego komponentu jak i działania szkoleniowe w ramach komponentu II. Tam gdzie jest to możliwe, działania inwestycyjne i szkoleniowe powinny być ze sobą powiązane.

Komponent 2 Podnoszenie kwalifikacji personelu domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych, głównie pracującego bezpośrednio z ich mieszkańcami: W ramach tego komponentu będą organizowane szkolenia i kursy dla pracowników domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Na podstawie diagnozy potrzeb przeprowadzonej w 2010r. przewiduje się, że beneficjenci będą realizować szkolenia dotyczące tematyki wypalenia zawodowego, stresu, pracy z osobami chorymi psychicznie, pracy z trudnymi klientami oraz z zakresu pracy z rodziną (w tym przemocy w rodzinie) oraz umiejętności pracy z dziećmi. Ostateczny zakres tematyczny i rodzaj realizowanych szkoleń będzie wynikał ze specyfiki projektów wybranych do realizacji w ramach naboru ogłoszonego przez Instytucję Realizujacą. Działania szkoleniowe będą powiązane z komponentem inwestycyjnym projektów.

Komponent 3 Poprawa jakości usług pielęgniarskich dla mieszkańców domów pomocy społecznej: W ramach omawianego komponentu organizowane będą kursy kwalifikacyjne i szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w domach pomocy społecznej. Tematyka szkoleń będzie obejmować przede wszystkim opiekę rodzinną, długoterminową oraz psychiatryczną. Ponadto w ramach komponentu III zostanie zakupiony drobny sprzęt stanowiący minimalne wyposażenie pielęgniarki. Otrzymanie przez pielęgniarkę zestawu sprzętu jest uwarunkowane ukończeniem kursu kwalifikacyjnego lub kursu specjalizacyjnego.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7