SZWAJCAR_got.jpg
logo2013.jpg
blank.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
KIK/58
Wprowadzono: 02-10-2015 | Ministerstwo Zdrowia
grafika

Nr Programu: KIK/68
Tytuł:

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych
Instytucja Realizująca:

Główny Inspektorat Sanitarny
Partnerzy: Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie
Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi
Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomani
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowyche
Całkowity budżet: 4 045 519 CHF
Kwota grantu: 3 438 691 CHF
Okres realizacji: 01.07.2012 - 31.12.2016
Strona internetowa projektu: WWW

Opis programu:

Celem głównym Programu jest ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. Program będzie miał zasięg ogólnopolski.
Elementem centralnym programu jest platforma internetowa o nazwie: System Elektronicznego Monitorowania i Promocji Zdrowia (SEMPZ). Na platformie SEMPZ będą dostępne wszystkie informacje o programie. SEMPZ będzie składał się z 3 stron internetowych:

  1. Info-SEMPZ - główna strona projektu - działania informacyjne skierowane do odbiorców wszystkich działań oraz partnerów w projekcie. Na stronie będą dostępne wszystkie informacje o programie oraz o wydarzeniach organizowanych w ramach programu na poziomie krajowym, wojewódzkim, lokalnym, konferencjach, festynach rodzinnych, happeningach itp.
  2. Learn-SEMPZ - platforma e-lerningowa - szkolenia kadr medycznych w zakresie działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie używania środków psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjny oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w zakresie prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych. Zostanie przeprowadzonych 76 szkoleń w formie bezpośredniej oraz założonych i utrzymanych na platformie ponad 6500 indywidualnych kont e-lerningowych.
  3. Edu-SEMPZ - platforma edukacyjna - działania edukacyjne skierowane do wszystkich grup docelowych dotyczące skutków zdrowotnych używania tytoniu, alkoholu i narkotyków (w tym również dopalaczy). Platforma bezpośrednio przyczyni się do realizacji programów edukacyjnych w szkołach i miejscach pracy oraz służyć będzie do prowadzenia internetowej kampanii medialnej projektu. Platforma zostanie wyposażona w techniczne elementy umożliwiające gromadzenie danych ewaluacyjnych dotyczących prowadzonych działań edukacyjnych oraz działań z zakresu promocji zdrowia.

Oprócz platformy na Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych składają się 4 komponenty:

  • I komponent - szkolenia dla kadry medycznej (lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ginekologów, pielęgniarek i położnych), w zakresie działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie używania środków psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. Ponadto w ramach komponentu będą organizowane szkolenia dla wojewódzkich i powiatowych koordynatorów ze stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz dla nauczycieli, w zakresie prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych.
  • II komponent - realizacja działań edukacyjnych skierowanych do grupy docelowej tzn. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kobiet i ich rodzin oraz instytucji/organizacji na szczeblu wojewódzkim i lokalnym. Program edukacyjny realizowany będzie w wybranych zakładach pracy, szkołach ponadgimnazjalnych jak również przez przeszkolonych w ramach projektu lekarzy.
  • III komponent - Ogólnopolska kampania społeczna - działania edukacyjne skierowane głównie do populacji kobiet w wieku prokreacyjnym oraz ich rodzin. W ramach kampanii zrealizowana zostanie konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną, konferencja naukowa, organizowane będą festyny rodzinne, happeninigi na poziomie krajowym, wojewódzkim i lokalnym. Ponadto zostanie przeprowadzona kampania prozdrowotna w mediach: TV, Internecie, radiu, prasie kobiecej, na nośnikach LCD, w środkach komunikacji publicznej.
  • IV komponent - Ogólnopolskie badania, mające na celu określenie zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży i ocenę podejmowanych działań. W trakcie programu przeprowadzone zostaną badania ankietowe na oddziałach ginekologiczno-położniczych (na początku i na końcu programu) w celu określenia rozmiarów używania przez ciężarne środków psychoaktywnych oraz oceny poziomu ich wiedzy na temat skutków zachowań kobiety w ciąży dla zdrowia jej samej oraz dziecka. Badania posłużą również ocenie efektywności podejmowanych przez 5 lat w ramach programu działań.

Przewiduje się, że działaniami programowymi zostanie objęta grupa około 5 mln osób.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7