baner1.jpg
eeagrants.jpg
logo2013.jpg
baner3.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
Wizyta studyjna delegacji norweskiej w Polsce
Wprowadzono: 28-01-2015|Sektor Zdrowia| wyświetleń: 5849
grafika
Galerie:
grafika
Wprowadzono: 28-01-2015
Sektor Zdrowia
Ilość fotografii: 10

W dniach 19-23.01.2015 r. odbyła się wizyta studyjna delegacji norweskiej w Polsce, zorganizowana na wniosek Norweskiego Dyrektoriatu ds. Zdrowia. Głównym jej celem było bliższe poznanie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem różnych poziomów decyzyjności w kontekście kształtowania i sprawowania polityki w dziedzinie ochrony zdrowia i zdrowia publicznego na poziomie centralnym i samorządowym.

 

W wizycie wzięli udział przedstawiciele Norweskiego Dyrektoriatu ds. Zdrowia, norweskich samorządów - gmin Frøya, Levanger, norweskich organizacji pozarządowych w dziedzinie ochrony zdrowia -  Norweskiego Stowarzyszenia Raka, Ambasady Norwegii w Warszawie i Ministerstwa Zdrowia.

 

Trasa wizyty studyjnej, opracowana przez Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia, odzwierciedlała główne założenie edukacyjne strony norweskiej oraz pozwalała na zapoznanie się ze stopniem zaawansowania wdrażania wybranych projektów z dziedziny ochrony zdrowia, realizowanych przez Beneficjentów programów PL07 „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych" i PL13 „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu" oraz Funduszu Współpracy Dwustronnej, wdrażanych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w perspektywie finansowej 2009-2014.

 

Delegacja w pierwszym dniu wizyty uczestniczyła w seminarium dot. systemu ochrony zdrowia w Polsce zorganizowanym w siedzibie Ministerstwa Zdrowia oraz spotkała się z norweskimi studentami medycyny i władzami II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Drugi dzień wizyty rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, poświęcone polityce ochrony zdrowia w perspektywie wojewódzkiej. Spotkanie było również okazją do zapoznania się z założeniami lokalnie wdrażanego projektu w ramach programu PL07 „Mały Dolnoślązak", wyzwaniami demograficznymi dla regionu oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie e-zdrowia, wdrażanymi przez sektor prywatny. Następnie delegacja zapoznała się z nową infrastrukturą w dziedzinie ochrony zdrowia w regionie wizytując budowę Nowego Szpitala Wojewódzkiego. W drugiej części dnia odbyły się spotkania w Starostwie Powiatowym w Polkowicach oraz Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, gdzie przedstawiono założenia wdrażanych przez te podmioty projektów: „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce" w ramach programu PL07 oraz „Zapobieganie chorobie nowotworowej płuc poprzez poprawę dostępności do specjalistycznych badań medycznych oraz wielopoziomową edukację zdrowotną w powiecie polkowickim" w ramach programu PL13.

 

Na trasie trzeciego dnia wizyty znalazły się spotkania w Szpitalu Powiatowym w Rawiczu - Beneficjencie projektu „Centrum rehabilitacji" w programie PL07 oraz spotkania w Starostwie Powiatowym w Pleszewie, Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie i Pleszewskim Centrum Medycznym - Beneficjentach programu PL07, realizujących projekty „Poprawa standardy opieki zdrowotnej nad osobami starszymi i niesamodzielnymi w DPS Pleszew wraz z profilaktyką upadków i akcją edukacyjną" i „Poprawa warunków opieki zdrowotnej dla osób starszych, niesamodzielnych lub przewlekle chorych poprzez rozbudowę i modernizację Oddziału Rehabilitacji oraz Opieki długoterminowej w Pleszewskim Centrum Medycznym". 

 

Program czwartego dnia realizowany był w Poznaniu i rozpoczął się spotkaniem w Urzędzie Miasta, które poświęcono m.in. polityce ochrony zdrowia, strategii zdrowia publicznego i realizowanym dotychczas programom zdrowotnym. Delegacja zapoznała się również z założeniami projektu „Poprawa jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie" oraz spotkała się z pacjentami i pracownikami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach. W drugiej części dnia odbyły się spotkania z kadrą medyczną i zarządem  Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego - Beneficjenta projektu „Wielkopolska Onkologia - poprawa oraz dostosowanie diagnostyki i terapii nowotworów do trendów demograficzno-epidemiologicznych regionu z zapewnieniem optymalizacji postępowania i profilaktyki" w ramach programu PL07.

 

W ramach piątego dnia wizyty delegacja ponownie spotkała się w Ministerstwie Zdrowia gdzie wzięła udział w seminarium i dyskusji dot. projektu predefiniowanego w ramach programu PL13, którego Beneficjentem jest Departament Ubezpieczenia Zdrowotnego MZ.

 

Intensywny program wizyty studyjnej w Polsce stworzył delegacji norweskiej optymalną okazję do zapoznania się ze sposobem kształtowania polityki zdrowotnej na różnych poziomach samorządowych, oceny skali realizowanej współpracy międzysektorowej, oceny jakości projektów, stopnia zaawansowania ich wdrażania oraz umożliwił nawiązanie licznych kontaktów z władzami samorządowymi, kadrą medyczną i zarządzającą.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7
FE_WER_POZIOM-Kolor-01.jpg
FE_IiS_POZIOM-Kolor-01.jpg
EOG_NMF_213.jpg
pl_logo_mr_GZ.jpg
Ograniczanie nierówności.jpg
logo_granatowe_wlasciwy.jpg
Statuetka_sppw.jpg
JOJO_plakat_bez_próchnicy_2015.jpg