logoPOIIS.jpg
logo2013.jpg
UEEFRR.jpg
banerpois.jpg
               
Informacja i promocja
Wprowadzono: 08-08-2014 | Administrator
Informacje ogólne
 
Obowiązek prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych zawarty jest w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1260/1999.

Aktem prawnym uszczegóławiającym przepisy powyższego rozporządzenia jest Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1828/2006 z 8 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności oraz rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przywoływanym rozporządzeniu zagadnieniom informacji i promocji poświęcony jest Rozdział II - artykuły 2-10, czyli jedne z pierwszych zapisów tego dokumentu, co świadczy o ogromnym znaczeniu, jakie Komisja Europejska przypisuje komunikacji w latach 2007-2013 i podkreśla jej wagę dla skutecznego wykorzystywania środków unijnych.

Normy i wytyczne dotyczące informacji i promocji przedstawione na poziomie Unii Europejskiej są ujęte w ogólne zapisy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dokumenty, które powstają w samych państwach członkowskich, ponieważ to te przepisy często decydują o sukcesie lub porażce polityki informacyjnej w zakresie Funduszy Europejskich.

W Polsce najważniejszymi dokumentami odnoszącymi się do działań informacyjno - promocyjnych w perspektywie finansowej 2007 - 2013 są przede wszystkim: Strategia komunikacji Funduszy Europejskich w ramach Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013 - dokument zatwierdzony przez Komisję Europejską w dniu 15 października 2008 roku, Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie informacji i promocji, Plan komunikacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W prowadzeniu działań informacyjno - promocyjnych uczestniczą wszystkie instytucje zaangażowane we wdrażanie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko tj. Instytucja Zarządzająca, Instytucje Pośredniczące oraz Instytucje Wdrażające (II stopnia).

 
Obowiązki informacyjno - promocyjne beneficjentów
Obowiązek informowania o współfinansowaniu projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dotyczy wszystkich projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, niezależnie od trybu wyboru projektu (konkursowego, indywidualnego, systemowego).

Zgodnie z zapisami Planu komunikacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wypełnianie przez beneficjentów obowiązków informacyjno-promocyjnych monitorują i kontrolują IP i IW (IP2), informując o wynikach Instytucję Zarządzającą Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Podstawowa informacja na temat istnienia powyższego obowiązku powinna być zawarta w umowie, jaką dana instytucja podpisuje z beneficjentem. Podpisując umowę o dofinansowaniu beneficjent jednocześnie wyraża zgodę na upublicznienie jego danych osobowych oraz informacji, o których mowa w art. 7 ust. 2 lit. d Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1828/2006 z 8 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności oraz rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). O fakcie dofinansowania projektu z konkretnego funduszu beneficjent informuje również wszystkich uczestników operacji.


Podczas realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej beneficjenci zobowiązani są do stosowania przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych i promocyjnych, określonych przede wszystkim w:
  • rozporządzeniu Rady oraz rozporządzeniu wykonawczym,
  • umowie o dofinansowanie projektu.

Podstawowe, minimalne obowiązki jakie muszą spełnić beneficjenci, w tym beneficjenci Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zostały ujęte w art. 8 rozporządzenia wykonawczego. Zgodnie z nim, beneficjenci, którzy otrzymali pomoc finansową powinni informować opinię publiczną o pomocy otrzymanej z funduszy strukturalnych. Ponadto, zgodnie z ww. przepisami beneficjent ma obowiązek umieszczenia na stałe, widocznej i dużych wymiarów tablicy pamiątkowej, nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu operacji w przypadku inwestycji, w których całkowity wkład publiczny do operacji przekracza 500 000 euro a operacja dotyczy zakupu środków trwałych lub finansowania robót infrastrukturalnych lub budowlanych. Jeżeli całkowity wkład publiczny do operacji przekracza 500 000 euro a operacja dotyczy robót infrastrukturalnych lub budowlanych beneficjent jest zobowiązany do ustawienia tablicy informacyjnej, która po zakończeniu projektu zastępowana jest tablicą pamiątkową. Tablica musi zawierać:

  • tytuł projektu i nazwę beneficjenta;
  • wartość projektu i wkładu finansowego Unii Europejskiej;
  • logo programu operacyjnego oraz jego hasło promocyjne;
  • flagę Unii Europejskiej wraz z odwołaniem słownym do Unii Europejskiej i funduszu, z którego projekt jest współfinansowany.

Na tablicy może zostać umieszczony również logotyp podmiotu odpowiedzialnego za realizację inwestycji. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż informacja o współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej powinna zajmować co najmniej 25 proc. powierzchni tablicy.

 
W przypadku projektów poniżej 500 000 euro całkowitego wkładu publicznego beneficjenci nie są zobowiązani do umieszczania tablic informacyjnych i pamiątkowych. Minimalny zakres działań informacyjnych i promocyjnych w ramach takich projektów ogranicza się do wyraźnego poinformowania wszystkich uczestników projektów o tym, że przedsięwzięcie zostało wybrane w ramach programu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązkowi oznaczania podlega nie tylko sprzęt i wyposażenie (np. komputery, drukarki) zakupione w ramach projektu. W widocznym miejscu należy też  oznaczyć pomieszczenie, w którym realizowane jest przedsięwzięcie. Wymagane jest również umieszczenie odpowiedniego logo na materiałach i publikacjach informacyjnych, promocyjnych i szkoleniowych oraz wszelkiego rodzaju dokumentacji związanej z projektem. Beneficjenci zobowiązani są także do informowania o współfinansowaniu z Funduszy Europejskich wynagrodzeń w ramach projektu. Zarówno uczestnicy konferencji czy też seminariów, jak i  same osoby biorące udział w projekcie, powinni uzyskać informację, że wydarzenia, w którym uczestniczą uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. 


Ponadto - zgodnie z zapisami Strategii komunikacji Funduszy Europejskich w Polsce w ramach Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013 wszelkie materiały informacyjne, promocyjne i szkoleniowe, w zależności od ich wielkości, rodzaju i techniki wykonania muszą być oznaczane według dwóch możliwych wariantów:

1. wariant podstawowy - dla dużych materiałów (np. tablice informacyjne, tablice pamiątkowe, plakaty),
2. wariant minimalny - dla małych materiałów (np. naklejki na sprzęt i wyposażenie).
 

Wariant dla dużych materiałów (podstawowy)
Wariant podstawowy zakłada, że wszelkie duże materiały promocyjne będą zawierały, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym oraz Księgą identyfikacji wizualnej Narodowej Strategii Spójności, co najmniej obowiązkowo: emblemat Unii Europejskiej, odwołanie słowne do Unii Europejskiej, odwołanie słowne do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, logo Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, informację o współfinansowaniu projektu oraz (opcjonalnie) logo beneficjenta.
 
Wariant dla małych materiałów (minimalny)
Wariant minimalny zakłada, że małe materiały promocyjne oraz wybrane materiały drukowane będą zawierały, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym oraz Księgą identyfikacji wizualnej NSS, co najmniej obowiązkowo: emblemat Unii Europejskiej, odwołanie słowne do Unii Europejskiej, logo Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a opcjonalnie jeśli to możliwe logo beneficjenta.

Szczegółowe zasady prowadzenia działań informacyjno - promocyjnych przez beneficjentów zostaną określone przez Instytucję Zarządzającą.
 
Pliki do pobrania
Poniżej przedstawiamy najważniejsze dokumenty dotyczące zagadnień związanych z informacją i promocją, jak również niezbędne logotypy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Unii Europejskiej wraz z odpowiednimi odniesieniami.


 
 
 
 
 
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7