baner1.jpg
eeagrants.jpg
logo2013.jpg
baner3.jpg
SZWAJCAR_got.jpg
               
Program PL13 coraz bliżej. Inauguracja i pierwsze szkolenie w Warszawie
Wprowadzono: 11-03-2014|Sektor Zdrowia| wyświetleń: 7132

4 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Program PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, Norweskiego Dyrektoriatu do Spraw Zdrowia i potencjalni beneficjenci. Gośćmi honorowymi byli Jego Ekscelencja Karsten Klepsvik - Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce oraz Pan Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie zainaugurowało też ogólnopolski cykl szkoleń dla przyszłych wnioskodawców.


Uczestników spotkania powitała Pani Małgorzata Zadorożna - Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia. Następnie głos zabrał Pan Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż Program jest szansą na realizację wielu istotnych przedsięwzięć. Ich celem będzie podniesienie poziomu opieki zdrowotnej i zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu. Pan Minister wyraził też nadzieję na duże zainteresowanie wnioskodawców i realizację ważnych dla sektora projektów.

 

W następnej kolejności głos zabrał Jego Ekscelencja Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. Ambasador wyraził zadowolenie z efektów projektów wdrażanych w ramach I edycji Mechanizmów Finansowych latach 2004-2009. Podkreślił także, iż strona norweska spodziewa się, iż obecna, II edycja Mechanizmów Finansowych także przyczyni się do realizacji wielu nowych i ważnych projektów w sektorze ochrony zdrowia.

 

 

Pan Michał Ziętara, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, omówił zakres wsparcia funduszy norweskich i funduszy EOG w Polsce. Przedstawił także rezultaty i osiągnięcia poprzedniej edycji Mechanizmów Finansowych.

 

Przedstawiciel Norweskiego Dyrektoriatu do Spraw Zdrowia, Pan Jens J. Guslund w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie budowania długookresowej współpracy pomiędzy Norwegią a Polską. Współpraca ta będzie rozwijana poprzez nawiązywanie partnerstw na poziomie projektów we wszystkich obszarach programowych.

 

Następnie Pani Małgorzata Zadorożna, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia omówiła Program PL13. Program PL13 jest realizowany w partnerstwie z Norweskim Dyrektoriatem do Spraw Zdrowia. W ramach Programu realizowany jest projekt predefiniowany, polegający na opracowaniu międzysektorowej strategii oraz instrumentów ograniczania nierówności w zdrowiu. Na podstawie opracowanych w ramach projektu predefiniowanego modeli (tj. modelu oceny potrzeb zdrowotnych i modelu programu promocji zdrowia i/lub profilaktyki chorób) będą realizowane projekty pilotażowe obejmujące kompleksowe działania z zakresu zdrowia publicznego społeczności lokalnych w wybranych powiatach na terenie Polski. W tym kontekście przedstawione zostały szczegółowe podstawy ich opracowania, aspekty finansowe, metodologia doboru powiatów oraz oczekiwane rezultaty i wyniki projektów.

 

Pojęcie społecznych nierówności w zdrowiu przedstawił Pan Michał Marek, Radca Ministra w Departamencie Ubezpieczenia Zdrowotnego w Ministerstwie Zdrowia. W swoim wystąpieniu prelegent dokonał przeglądu badań zagranicznych i krajowych oraz przedstawił rodzaje działań zmierzających do zmniejszania społecznych nierówności w zdrowiu.

 

Po zakończeniu konferencji odbyło się szkolenie dla potencjalnych beneficjentów. Przedstawione zostały m.in. kwestie dotyczące: zasad udziału w konkursie, kwalifikowalności wydatków, przygotowania wniosku aplikacyjnego oraz kryteriów wyboru projektów.

 

Tę część spotkania zakończyła sesja pytań potencjalnych Beneficjentów.

 

Kolejne szkolenia planowane są w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.

 

Przypomnijmy, iż potencjalnymi wnioskodawcami w Programie PL13 będzie wybranych 156 powiatów o najwyższych standaryzowanych wskaźnikach umieralności (SMR) w latach 2009-2011 w kategoriach: nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, przyczyny zewnętrzne i śmiertelność ogółem.

 

Nabór wniosków na projekty pilotażowe zostanie otworzony pod koniec I kwartału 2014 r.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7
FE_WER_POZIOM-Kolor-01.jpg
FE_IiS_POZIOM-Kolor-01.jpg
EOG_NMF_213.jpg
pl_logo_mr_GZ.jpg
Ograniczanie nierówności.jpg
logo_granatowe_wlasciwy.jpg
Statuetka_sppw.jpg
JOJO_plakat_bez_próchnicy_2015.jpg