Logo_POKL.jpg
logo2013.jpg
logoUEEFS.jpg
banerpokl.jpg
               
FAQ dot. konkursu
Wprowadzono: 22-03-2012 | Ministerstwo Zdrowia
grafika

Gdzie można szukać informacji na temat danych statystycznych dotyczących systemu ochrony zdrowia?

Zachęcamy Państwa do korzystania z materiałów publikowanych na stronach Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia www.csioz.gov.pl jak również do wykorzystania danych zawartych w publikacji pt. „Analiza potrzeb szkoleniowych personelu medycznego oraz pracowników wykonujących zawody niemedyczne w ramach systemu opieki zdrowotnej w Polsce”. Jednocześnie informujemy, że wnioskodawcy mają prawo do wykorzystywania własnych badań i analiz.

 

 

Czy rekrutacja może stanowić odrębne zadanie w projekcie?

Tak.

 

 

Czy do wniosku o dofinansowanie wymagane jest złożenie załączników?

Nie. Wszystkie niezbędne informacje powinny być zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu.

 

 

Czy do określenia potencjału finansowego w projekcie liczą się również obroty partnera?

Tak, ale pod warunkiem, że budżet projektu obejmuje również koszty, które będzie ponosił partner. Wtedy sumuje się obroty wnioskodawcy i partnera.

 

 

Czy  w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych określając Wskaźnik pomiaru celów wybór wskaźnika z listy rozwijanej w brzmieniu: „Liczba przedstawicieli kadry zarządzającej oraz dysponentów środków publicznych w sektorze zdrowia, którzy zakończyli szkolenie z zakresu zarządzania w ramach projektu” jest błędem? Czy należy modyfikować ten wskaźnik wpisując zamiast „szkoleń” „studia podyplomowe”?

Nie jest to błąd, niemniej informujemy, że w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych istnieje możliwość wyboru pustego pola i wpisania w nim wskaźnika pomiaru celu najbardziej odpowiadającego celom danego projektu.

 

 

Czy osoby współpracujące z podmiotem leczniczym na podstawie kontraktu menadżerskiego lub kontraktu lekarskiego/pielęgniarskiego mogą być uczestnikami projektu?

Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej (str. 7) grupa docelowa została zdefiniowana w następujący sposób:

 

„Grupą docelową projektów składanych w odpowiedzi na przedmiotowy konkurs są pracownicy podmiotów leczniczych należący do kadry zarządzającej (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.), zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy z własnej inicjatywny wyrażają chęć udziału w projekcie.”

Co do zasady kontrakty menadżerskie i kontrakty lekarskie są umowami cywilnoprawnymi, a więc osoby współpracujące z podmiotami leczniczymi na podstawie takich umów nie mogą brać udziału w projekcie. Dla ustalenia pracowniczego charakteru kontraktu menedżerskiego (kontraktu lekarskiego) konieczne jest wykazanie się prawomocnym wyrokiem sądu pracy ustalającym istnienie stosunku pracy.

 

Czy pracownicy podmiotów leczniczych, które prowadzą już działalność w formie spółki prawa handlowego nie mogą brak udziału w projekcie? 

Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, które prowadza swoją działalność w formie spółki prawa handlowego mogą brać udział w projekcie, o ile są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Intencją Ministerstwa Zdrowia jest wsparcie pracowników podmiotów leczniczych, które przechodzą, przeszły lub planują przejść proces przekształcenia. W opinii DFE takie wsparcie jest konieczne dla pracowników sektora ochrony zdrowia niezależnie od etapu zmian na którym znajdują się podmioty w których pracują.

 

 

Czy termin naboru wniosków o dofinansowanie może zostać przedłużony?

Departamentu Funduszy Europejskich (DFE) nie planuje przedłużenia terminu składania wniosków. 30.03.2012 r. jest ostatnim dniem składania wniosków o dofinansowanie projektów.  

 

 

Jakie koszty mogą być kwalifikowane w początkowej fazie realizacji projektu? Zalecacie Państwo aby projekt rozpoczął się 1 lipca 2012r., natomiast realizacja studiów od 1 października br. W takim razie jakie koszty mogą być kwalifikowane w okresie od lipca do października oprócz np. zakupu sprzętu w ramach cross - financingu, przeprowadzenia rekrutacji itp. Czy kwalifikowanym byłoby przygotowanie i zatwierdzenie programu ramowego studiów?

Projekt nie może rozpocząć się wcześniej niż 1 lipca 2012 r. W opinii DFE, jeżeli projektodawca zaplanuje rozpoczęcie działań od 1 lipca 2012 r., a studia podyplomowe rozpoczną się z dniem 1 października 2012, to  okres lipiec – wrzesień  powinien zostać poświęcony na rozpoczęcie i zakończenie  wszystkich procesów związanych z przygotowaniem studiów podyplomowych, np. przygotowaniem właściwych programów studiów (ramowe programy studiów powinny być zawarte we wniosku o dofinansowanie, tak więc ich przygotowanie nie jest kosztem kwalifikowalnym), zatwierdzenie programu studiów (zgodnie z statutem lub innym regulaminem wewnętrznym wnioskodawcy), przygotowanie lub/i zakup materiałów edukacyjnych, przeprowadzenie rekrutacji personelu projektu, przeprowadzenie procedury wyboru wykonawców usług/towarów (np. zakup ogłoszeń  informujących o prowadzonej rekrutacji; zakup usług cateringowych), wybór wykładowców   oraz przeprowadzenie rekrutacji uczestników projektu.

 

 

Jaką Państwo zalecacie formę zatrudnienia do projektu kadry akademickiej realizującej zajęcia?

Wybór formy zatrudnienia leży w gestii wnioskodawcy i musi być zgodny z systemem realizacji PO KL oraz prawodawstwem krajowym oraz regulaminem wewnętrznym wnioskodawcy.  Jeżeli zgodnie z regulaminem wewnętrznym wnioskodawcy, możliwe jest wypłacanie dodatków do wynagrodzenia, DFE zaleca stosowanie takiej formy.

 

 

Czy kwalifikowanym jest zatrudnienie cyklicznie na czas rekrutacji specjalisty ds. rekrutacji do projektu?

Jeżeli wnioskodawca przewiduje cykliczną rekrutację, to wynagradzanie osoby o której mowa również powinno mieć charakter cykliczny. Jednoczenie należy rozważyć, czy obowiązki związane z rekrutacją mogą być wykonywane przez osobę zatrudnioną np. na stanowisku asystenta projektu, którego jednym z wielu zadań będzie również zadanie związane z prowadzeniem naboru.

 

 

Czy kwalifikowanym byłoby zatrudnienie oprócz koordynatora, specjalisty ds. finansowych (cyklicznie) do przygotowania wniosku o płatność - raz na kwartał (bo obsługa księgowo-płacowa projektu zgodnie z wytycznymi jest kosztem pośrednim projektu)?

W przypadku, gdy w ramach projektu planowane jest zatrudnienie pracownika (specjalisty ds. finansowych) wyłącznie do sporządzania wniosków o płatność i z tego tytułu będzie on wynagradzany cyklicznie możliwe jest rozliczanie tego wydatku w ramach zadania zarządzanie projektem. Niemniej w przypadku gdy ww. osoba w ramach projektu będzie wykonywała również typowe prace księgowe (księgowanie, sprawozdawczość, itp.) wtedy całość wynagrodzenia pracownika musi zostać zaplanowana w ramach kosztów pośrednich. 

 

 

Jaką Państwo zalecacie formę zatrudnienia do projektu pracowników będących pracownikami beneficjenta zarówno w przypadku kadry akademickiej (nauczycieli realizujących zajęcia) oraz kadry administracyjnej uczelni (obsługa administracyjna projektu)?

Wybór forma zatrudnienia leży w gestii wnioskodawcy i musi być zgodny z systemem realizacji PO KL oraz prawodawstwem krajowym oraz regulaminem wewnętrznym wnioskodawcy.  Niemniej, zgodnie z dokumentacją konkursową DFE zaleca zatrudnienie koordynatora projektu (osoby odpowiedzialnej m.in. za prawidłowe rozliczanie projektu oraz kontakty robocze z DFE)  na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

 

Co to jest konkurs zamknięty?

Pojęcie „konkurs zamknięty” oznacza, że Instytucja Ogłaszająca Konkurs ogłasza konkurs określając datę otwarcia oraz datę zamknięcia naboru wniosków, tj. okres, w którym będą przyjmowane wnioski. Po ostatnim dniu naboru (zamknięciu konkursu) dokonywana jest ocena wniosków o dofinansowanie.

 

 

Czy kolejność zgłoszeń wniosków o dofinansowanie projektu ma wpływ na otrzymanie dofinansowania?

Nie. W przypadku konkursów zamkniętych kolejność składania wniosków nie ma znaczenia. Ważne jest tylko aby projekt został złożony w siedzibie Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia (Warszawa, ul. Długa 38/40)  do 30 marca 2012 do godziny 16.15.

 

 

Czy w świetle przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i innych aktów prawnych uczelnia, która prowadzi studia licencjackie na kierunku zarządzanie/zdrowie publiczne/ekonomia lub pokrewne jest uprawniona do prowadzenia studiów podyplomowych w zakresie zarządzania w podmiotach leczniczych?

Uczelnia może prowadzić studia podyplomowe w zakresie zarządzania w podmiotach leczniczych, pod warunkiem ze prowadzi jednocześnie studia pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku zarządzanie/zdrowie publiczne/ekonomia lub pokrewne. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy uczelnia ma prawo do prowadzenia studiów podyplomowych. Powyższe uprawnienie zostało skonkretyzowane w art. 8 ust. 7 i 8 ustawy. Uczelnia może prowadzić studia podyplomowe w zakresie obszaru kształcenia, z którym związany jest co najmniej jeden kierunek studiów prowadzony przez uczelnię. Dla interpretacji powyższego przepisu istotna jest treść art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy, w którym zdefiniowano pojęcie „kierunek studiów” jako wyodrębnioną część jednego lub kilku obszarów kształcenia, realizowaną w uczelni w sposób określony przez program kształcenia. Tym samym należy stwierdzić, że zwrot „kierunek studiów” odnosi się zarówno do studiów pierwszego stopnia (studiów licencjackich), jak i do studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich). W związku z powyższym należy uznać, iż uczelnia, która prowadzi studia licencjackie na kierunku zarządzanie/zdrowie publiczne/ekonomia lub pokrewne jest uprawniona do prowadzenia studiów podyplomowych w zakresie określonym przez dokumentację konkursową.

 

 

W dokumentacji konkursowej zapisano, że  „Uczestnikami projektów mogą być osoby zatrudnione na podstawie umowy  o pracę i należące do  kadry zarządzającej podmiotów leczniczych, (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.).” Czy katalog osób możliwych do objęcia wsparciem jest katalogiem zamkniętym? Tzn. Czy ze studiów podyplomowych  będą mogły korzystać  np. osoby zatrudnione na stanowisku  naczelnej pielęgniarki lub położnej oddziałowej?

Katalog stanowisk wymienionych w dokumentacji konkursowej możliwych do objęcia wsparciem nie jest katalogiem zamkniętym. W studiach podyplomowych będą mogły brać udział  osoby należące do szeroko rozumianej kadry zarządzającej. Oznacza to, że w projektach będą mogły brać udział również naczelne pielęgniarki oraz położne oddziałowe.

 

 

Czy audyt i ewaluacja są wymagane w projekcie?

Nie.

 

 

Czy uczelnia może złożyć jeden wniosek dla „siebie” (jako uczelnia) a drugi dla swojej filii?

Tak. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z kryteriami dostępu weryfikowalnymi na etapie oceny formalnej, wnioskodawca może złożyć maksymalnie 2 wnioski o dofinansowanie. W przypadku złożenia przez danego wnioskodawcę większej liczby wniosków wszystkie one zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej. 

 

 

Czy pracownicy szpitali uniwersyteckich dla których Uczelnia składająca wniosek o dofinansowanie  jest organem założycielskim mogą być uczestnikami projektu?

Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów POKL i dokumentacją konkursową wsparcie w formie studiów podyplomowych kierowane będzie do osób należących do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi, którzy z własnej inicjatywy wyrażają wolę udziału w projekcie. Oznacza to, że nie będą mogły być finansowane projekty, które będą przewidywały wsparcie uczestników instytucjonalnych. 

 

W przedstawionej  w pytaniu sytuacji  pracownicy szpitala uniwersyteckiego, dla którego organem założycielskim jest Uczelnia składająca projekt, mogą być uczestnikami projektu pod warunkiem, że są to szpitale prowadzone jako podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami (zgodnie z definicją art. 2 ust 4 Ustawy o działalności leczniczej) czyli są prowadzone jako:

 

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, lub

- jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż jednym z przyjętych kryteriów dostępu weryfikowanym na ocenie formalnej będzie ogólnopolski charakter projektu, tak więc projekt nie może być dedykowany do pracowników określonych szpitali.

 

Reasumując, uczestnikami projektu mogą być pracownicy szpitali  dla których organem założycielskim jest Uczelnia składające wniosek pod warunkiem, że są one (szpitale) prowadzone jako podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami oraz pod warunkiem, że rekrutacja będzie miała charakter otwarty.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
mapa projektów.jpg
Dialog społeczny - wybrane logo..jpg
Konkurs_POWER_Pielęgniarki.jpg
Pielegniarstwo i położnictwo.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grafika
Wprowadzono: 25-05-2016
Ministerstwo Zdrowia
Ilość fotografii: 7